דף הבית >> שאלות ותשובות >> מהו קניין רוחני ?

מהו קניין רוחני ?

קניין רוחני הוא אוסף של זכויות שייעודן להגן על נכסים שאינם מוחשיים לדוגמא: יצירות, המצאות, עיצובים ונכסים נוספים שאין להם קיום פיזי.
זכויות הקניין הרוחני על פי החוק ניתנות לממציאים, יוצרים, מעצבים ועוד על נכסים וירטואליים, ללא קיום פיזי כגון פטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר, מדגמים, סודות מסחריים, שמות מקור, זכויות מבצעים וזכויות משדרים.
דיני הקניין הרוחני מאפשרים ליוצרים, ממציאים, מעצבים ואחרים לקבל הגנה חוקית מפני העתקה, ניצול או שימוש לרעה בנכסים שלהם, אף על פי שאין להם קיום פיזי.  דינים אלו מאפשרים לבעלי נכסים מעין אלה למצות את מלוא הערך הכלכלי של אותו הקניין.

הזכויות אשר ניתנות לבעלי הקניין הרוחני מותאמות לסוג היצירה, מה שמאפשר להעניק ליצירה הפרטנית ולעומד מאחוריה הגנה מכל אותם שימושים שלא כדין.  

המטרה אשר עומדת מאחורי תחום הקניין הרוחני היא לעודד ולתמרץ: פיתוחים טכנולוגיים, יצירות ומחקר – זאת על ידי הענקת זכויות ושמירה על האינטרסים של הממציאים והיוצרים.

 

חשיבות רישום הזכויות על קניין רוחני


בכדי לקבל זכויות בלעדיות על נכסים כגון פטנטים, מדגמים, או סימני מסחר, יש לרשום אותם במשרדי רשם הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר.  

בישראל, זכויות יוצרים יוענקו ליצירה מקורית ללא רישום. בארצות הברית, לעומת זאת, ישנה אפשרות לרשום גם זכויות יוצרים אולם הרישום אינו הכרחי לקבלת הזכויות.

בקשה לפטנט/מדגם/סימן מסחר נבחנת ואם היא עונה על הדרישות השונות, היא תאושר ובעל הקניין יקבל את הזכות לעשות שימוש בלעדי בהמצאתו, ביצירתו או בסימן המסחר ולקבל הגנה משפטית כנגד שימושים שונים אשר יתבצעו באותה המצאה, יצירה, או סימן המסחר ללא אישורו.

חשוב לציין, שההגנה על נכסי קניין רוחני, ניתנת לתקופת זמן מוגבלת, כאשר בחלק מהמקרים, ניתן להאריך אותה - פטנטים זוכים לקבל הגנה לתקופה של 20 שנה, מדגמים מקבלים הגנה לתקופה של 5 שנים – אותה ניתן להאריך פעמיים – סה"כ  15 שנים ולהבדיל, סימני מסחר מקבלים הגנה לתקופה לא מוגבלת. 

לאחר שתקופת ההגנה מסתיימת, ההמצאה או היצירה הופכת לנחלת הכלל וכל אחד יכול לעשות בה שימוש.

 

מה קורה במקרים של הפרת קניין רוחני?


מכיוון שתחום הקניין הרוחני כולל בתוכו זכויות שונות, גם כאשר מדובר בהפרה של קניין רוחני, נהוג להתייחס לכל זכות בנפרד.

לדוגמא, בכדי ליהנות מזכויות יוצרים ולקבל את ההגנה במקרים בהם מתבצעת הפרה של זכויות אלו, חשוב שבעל היצירה יתעד את יצירתו – ניתן לעשות זאת במיילים, בהודעות, בתמונות, בכתיבה ובדרכים אחרות. כמובן, שבמקרה של הפרת הזכויות יש לתעד את ההפרה ולהיוועץ בעורך פטנטים לגבי הטיפול. 
הפרת פטנט או מדגם תהיה שונה, מכיוון שרק במקרים בהם הפטנט או המדגם רשום, ניתן לקבל הגנה מפני הפרה. כמובן, שבמקרה זה ההמלצה היא לפנות לעורך פטנטים להמשך טיפול בנושא.  שאל את ד"ר שרונה להב על האפשרויות השונות המתאימות להגנה על הקניין הרוחני שלך.
 
ד"ר שרונה להב - עריכת פטנטים
FacebookLinkedin
•    טלפון:   972-50-22-145-22+ 
•   דוא"ל:   info@lahav-patents.com